Wśród wielu gatunków pnączy, które uprawiamy w naszych ogrodach, powojniki cieszą się dużą popularnością. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek dotyczących pielęgnacji powojników.
Powojniki w ogrodzie zaliczane są do pnączy, które znakomicie nadają się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Możemy je z powodzeniem uprawiać również w specjalnych pojemnikach, które dobrze będą się prezentować na tarasie i balkonach. Dodatkowo z powodzeniem możemy zasadzić powojniki przy ogrodzeniach i ścianach domów lub konstrukcjach ogrodowych, takich jak altany czy pergole. Większość odmian powojników, głównie botanicznych, świetnie sprawdzą się w roli niskich roślin ozdobnych. Takie rośliny, które sadzone są bez podpór pięknie obrastają, pokrywając przy tym ziemię i tworząc kwieciste kobierce. Dodatkowo zatrzymują wilgoć w podłożu oraz zapobiegają wyrastaniu chwastów.
Powojniki, niezależnie od odmiany, zaraz po posadzeniu należy przyciąć do wysokości 30 cm od ziemi, bezpośrednio nad parą zdrowych pąków. Powojniki w ogrodzie o odmianie wielkokwiatowej kwitną dwa razy w roku. Warto pamiętać, aby przyciąć je w drugiej połowie roku po posadzeniu do wysokości około 70 cm, a w kolejnych latach do wysokości 100–150 cm. Chore pędy zawsze należy usuwać. Te, które są wiotkie i słabe ucinać na długość 30 cm, zawsze 1 cm nad parą zdrowych pąków. Powojniki, które kwitną tylko latem w drugim roku po posadzeniu należy przyciąć do wysokości 40 cm, w następnych latach o 10 cm wyżej. Powojników kwitnących wczesną wiosną, które są obsypane masą drobniutkich kwiatów, nie przycina się wcale.
Co jakiś czas powinniśmy kontrolować, czy na powojnikach nie pojawiły się szkodniki (głównie przędziorki i mszyce) albo choroby, takie jak: mączniak prawdziwy (oznakami jest biały nalot na górnej stronie liści). Niebezpiecznym szkodnikiem dla powojników są też nornice, które mogą podgryzać korzenie. Aby temu zapobiec, należy rośliny posadzić na owiniętej siatce drucianej lub na grubej siatce plastikowej o drobnych oczkach. Dodatkowo pamiętajmy o usuwaniu obeschniętych liści z pędów powojników.