Większość osób lubiących grzyby, z utęsknieniem czeka na czas, kiedy to te skarby runa leśnego zaczynają się pojawiać i kusić swoim wyglądem.
Jedne piękne lecz trujące, inne oślizgłe lub brzydkie ale jadalne. Oczywiście mamy w naszych lasach bardzo wiele odmian grzybów które grzeszą tak urodą jak i możliwością ich spożycia, jednak najważniejsza jest umiejętność odróżnienia tych które można zjeść, od tych których jeść absolutnie nie wolno, jeżeli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem. Pierwszy wysyp grzybów i grzybiarzy mamy na przełomie czerwca i lipca Wtedy to można zebrać podgrzybki, kanie i kurki. Musimy jednak wiedzieć jak wyglądają i z czym można je pomylić.
Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących ? Poniżej przedstawiam kilka wskazówek do konkretnych gatunków:
Kurki -jedne z najsmaczniejszych grzybów zwane również pieprznikiem jadalnym ma żółtą lub nawet pomarańczową barwę. Mniejsze okazy mają małe i wypukłe kapelusze o średnicy od 1,5 cm, natomiast te większe mają brzegi podwinięte do góry i mogą mieć nawet 13 cm średnicy. Listewki kurek są grube i nieregularne o pomarańczowym lub różowawym kolorze a sam miąższ powinien być żółtawy lub biały.
Kurki można najczęściej pomylić z pospolicie występującą lisówką pomarańczową. Zamiast grubych listewek, ma cieniutkie blaszki a miąższ będzie ewidentnie pomarańczowy. Zjedzenie tego trującego odpowiednika kurki będzie skutkowało bardzo poważnymi dolegliwościami żołądkowymi, więc warto umieć je rozróżnić.
Maślaki – tych grzybów mamy wiele odmian, jednak wszystkie one są jadalne. Żaden z nich nie posiada blaszek pod kapeluszem, natomiast każdy z nich posiada rurki – żywo żółte u młodych osobników a zielonkawe lub oliwkowe u starszych . Kapelusz tego grzyba ma od 3cm do 15 cm średnicy, jest oślizgły, wilgotny i miękki. Bardzo ciężko pomylić go z jakimkolwiek innym grzybem, dlatego też nawet mało doświadczeni grzybiarze mogą go bezpiecznie zbierać.
Podgrzybek – najbardziej pożądany przez grzybiarzy, zwany borowikiem szlachetnym to w większości przypadków grzyb jadalny. Ma on od 2,5 cm do 16 cm średnicy, jego miąższ jest biały lub delikatnie żółtawy a gdy ścisnąć spód kapelusza – robi się atramentowy lub siny. Można go pomylić z gorczyczakiem żółtawym nazywanym również szatanem. Jeśli nie mamy pewności którego zebraliśmy, wystarczy odciąć kawałeczek grzyba i sprawdzić językiem jego smak. Gorzyczak będzie miał bardzo cierpki i gorzkawy posmak który od razu powie nam że nie powinniśmy go spożywać – tak najszybciej możemy odróżnić te dwa bardzo podobne grzyby.