Marzec to okres powolnego budzenia się ogrodu do życia. Na gałązkach pojawiają się pierwsze pączki, a na rabatach zaczynają rosnąć wiosenne kwiaty cebulowe. Wraz z początkiem okresu wegetacyjnego roślin przybywa nam pracy. Marzec w ogrodzie i na parapecie to czas porządków po zimie i przygotowania roślin na kolejny sezon.
Sad w marcu
W marcu zaczynamy porządki w sadzie. Grabimy pozostałe liście i zbieramy zaschnięte owoce. Przycinamy także drzewka owocowe i krzewy. Jest to czas cięcia jabłoni, grusz, śliw, porzeczek, winorośli, agrestu oraz jeżyny bezkolcowej. Drzewka przeglądamy także pod kątem uszkodzeń przez mróz lub objawów chorobowych. W przypadku brzoskwiń dobrze jest zastosować oprysk przeciwko kędzierzawości liści. Marzec to także okres sadzenia nowych drzew i krzewów. Możemy wówczas wybierać zarówno te z odkrytymi korzeniami, jak i te sprzedawane w pojemnikach.
Ogród warzywny w marcu
W marcu przygotowujemy grządki pod pierwsze wysiewy. Glebę możemy wymieszać z kompostem. Z kolei w pojemnikach lub w inspekcie rozpoczynamy produkcję rozsady. Siejemy warzywa kapustne, sałatę masłową, paprykę i pomidory. Jeśli jesienią wysialiśmy warzywa do gruntu, możemy w tym miesiącu okryć grządki agrowłókniną, by przyspieszyć ich kiełkowanie.
Do gruntu możemy końcem marca swobodnie wysiać roszponkę, a jeśli jest dość ciepło także groch, rzodkiewkę, wczesną marchew czy koper.
Ogród ozdobny w marcu
Jeśli w marcu temperatura się już podniosła możemy zacząć odkrywać pierwsze, najmniej wrażliwe rośliny. Powinniśmy kierować się przy tym długoterminową prognozą. Robimy porządki – usuwamy zaschnięte pędy bylin i przycinamy krzewy ozdobne kwitnące późną wiosną oraz latem, na przykład róże czy budleje. Sprawdzamy stan krzewów liściastych i iglastych, zwracając szczególną uwagą na uszkodzenia mrozowe.
Gdy ziemia jest wystarczająco rozmarznięta, możemy posadzić krzewy i drzewka ozdobne. Zajmujemy się także podziałem bylin i wysiewem pierwszych roślin. W marcu siejemy aksamitki, nagietki, chabry oraz groszek pachnący. Kwiatom cebulowym dostarczamy zaś nawozu azotowego.
Trawnik w marcu
Gdy temperatura przekracza 0℃, a podłoże jest suche, możemy zacząć grabić trawnik, pozbywając się przy tym resztek suchych liści i mchu. Możemy również zacząć aerację trawnika aeratorem lub widłami. W marcu obsiewamy także wyłysiałe miejsca. Ważne jest, by była to ta sama mieszanka, której użyliśmy, zakładając trawnik. Gdy w drugiej połowie miesiąca trawa zacznie wyraźnie rosnąć, możemy zacząć jej nawożenie. W tym okresie potrzebuje ona azotu, potasu, a także fosforu.
Rośliny domowe
Marzec w ogrodzie na parapecie pod względem pracy wygląda tak samo jak na zewnątrz. W tym miesiącu zaczynamy częściej podlewać rośliny doniczkowe, a kaktusy przenosimy z powrotem w cieplejsze miejsca. W razie potrzeby przesadzamy rośliny do większych doniczek i rozpoczynamy ich nawożenie. W marcu na domowych parapetach przygotowujemy także rozsadę warzyw i kwiatów. Jeśli zaś wysialiśmy je w lutym, teraz powinniśmy przepikować je do osobnych pojemników.