Minęły już czasy, w których pies miał za zadanie jedynie pilnować podwórka. Obecnie bardzo często jest członkiem naszej rodziny, coraz bardziej dbamy o to, by był właściwie odżywiony, jak i również, by cieszył się zdrowiem. Koniecznie należy pamiętać o tym, że nasza codzienność będzie mogła sprzyjać temu, by jednak mógł cieszyć się wspaniałym zdrowiem długi czas. Oczywiście, warto już po wzięciu szczeniaka do domu zobaczyć, która z klinik jest w stanie właściwie zadbać o zdrowie maluszka. Duże znaczenie mają nie tylko regularne badania, ale również możliwości związane z żywieniem, szczepieniem, czy też sprawdzaniem stanu zdrowia przy każdej wizycie. Wiadomo, że jeśli pewne zmiany zostaną bardzo szybko wykryte, to jednak ich wyleczenie będzie znacznie łatwiejsze. Dlatego od samego początku, gdy tylko zdecydujemy się na posiadanie psa, należy zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami, ale również warto poszukać kliniki, która będzie w stanie zadbać o zdrowie psa.
Dyskopatia psów
Wiadomo, że nawet jeśli mamy zdrowego szczeniaka, to jednak warto pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma regularność w dbaniu o jego zdrowie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jaką karmę dostaje, czy jest regularnie szczepiony, ale przede wszystkim, w razie wystąpienia jakichś trudności zdrowotnych, gdzie można udać się po pomoc. To bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki temu można przekonać się o tym, że im wcześniej będzie można wykryć jakieś nieprawidłowości, tym łatwiejsze będzie samo leczenie. Warto wiedzieć, że od nas jako opiekunów będzie zależało naprawdę wiele, koniecznie należy pamiętać o tym, że wzięcie psa pod swój dach to bardzo duża odpowiedzialność.
Wraz z biegiem psa pojawiają się różne problemy zdrowotne. Dyskopatia to proces zwyrodnieniowym, ale bardzo często miewa podłoże genetyczne. Jeśli pojawia się ten objaw, to często jest równoznaczny z bólem kręgosłupa, ale także niechęci do biegania, zabawy. Pojawiają się również problemy ze wskakiwaniem na łóżko, ale później nawet wchodzenie po schodach bywa kłopotliwe. W bardziej zaawansowanym stadium dochodzi do niedowładu kończyn tylnych, a nawet paraliżu. Bardzo duże znaczenie ma to, by we wczesnym etapie pojawić się u weterynarza, który sprawdzi wszystkie objawy neurologiczne. Wiadomo, że należy określić stopień problemu, a następnie wdrożyć właściwe leczenie. Bardzo duże znaczenie ma również to, czy będzie to dotyczyło jednego kręgu, czy kilku, ponieważ wtedy należy zastosować właściwy sposób leczenia.