Borealne lasy półkuli północnej

Co to jest tajga

Według definicji, tajga jest obszarem leśnym półkuli północnej, położonym na północy Eurazji i Ameryki Północnej. Jest to borealny las z przewagą drzew iglastych. Z języka rosyjskiego tajga oznacza las, zaś boreal to północny wiatr. W niektórych źródłach nazwa tajga zarezerwowana jest dla borów północno- wschodniej Europy i Syberii, choć używa się jej zazwyczaj dla określenia całego biomu. Tajga, podobnie jak wilgotne lasy tropikalne, jest największym na świecie biomem, położonym w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Lasy te obejmują północne części Azji, w większości syberyjskie obszary Rosji, Półwysep Skandynawski i Nizinę Wschodnioeuropejską oraz północne części Kanady i Alaskę. Południowa część tego biomu nazywana jest lasem borealnym , zaś sam termin tajga odnosi się w Stanach Zjednoczonych do wysuniętych daleko na północ obszarów jałowych.
Tajga obejmuje powierzchnię około 17 milionów kilometrów kwadratowych , czyli 11,5% powierzchni globu. Borealne lasy iglaste są, zaraz po tundrze, obszarami o najniższych średnich temperaturach rocznych.

Gleby

Gleby tajgi są mało żyzne i dosyć ubogie w składniki mineralne. Pokrywająca je wieczna zmarzlina, rozmarzająca latem do głębokości zaledwie 1m sprawia, iż system korzenny drzew jest słabo rozwinięty. Opadające z drzew liście i rosnący na ściółce mech mogą pokrywać podłoże przez długi czas, a zalegające w nim igły z drzew szpilkowych powodują zakwaszanie gleb. Dlatego też rośnie na nich niewiele gatunków roślin. Na polanach i obszarach, gdzie rosną drzewa liściaste pojawiają się zioła i jagody.

Klimat

Klimat tajgi jest zimny, a opady sięgają od 20 do 200 cm rocznie, z przewagą śniegu. Zima na tym terenie jest długa i mroźna, a lato krótkie, z temperaturami nie przekraczającymi +20°C.
Od drugiej połowy XX wieku, na obszarach borealnych lasów szpilkowych, odnotowuje się jedne z największych wzrostów temperatur na świecie. Zmniejsza się także liczba dni o temperaturach spadających do – 50°C.